Ostatnie wpisy na blogu

Mozambik: wraz z nasileniem się islamskiego terroru widmo głodu bardzo realne

Ks. Edegard Silva, brazylijski misjonarz pracujący w mozambickiej diecezji Pemba wezwał międzynarodową opinię publiczną do pomocy humanitarnej dla chrześcijan prześladowanych tam przez dżihadystów. Wskazał, że wraz z trwającymi ponad dwa lata atakami oddziałów islamistów rośnie nie tylko grono zabitych, ale też liczba osób wypędzonych ze swoich domów.

Zaznaczył, że liczba ponad 600 tys. migrantów może doprowadzić do zjawiska głodu w prowincji Cabo Delgado, na terenie której znajduje się diecezja Pemba. – Zorganizowane ataki prowadzone przez grupy dżihadystyczne czynią realnym widmo dużego głodu, jaki może wystąpić w tej części Mozambiku – wskazał ks. Silva.

Na możliwość pogłębienia się tragedii humanitarnej w północnej części Mozambiku zwróciły w ostatnim czasie też uwagę organizacje praw człowieka i charytatywne, w tym m.in. Caritas.

Tymczasem według publicznej portugalskiej telewizji RTP w najbliższych tygodniach rząd Antonia Costy wyśle do Mozambiku kontyngent żołnierzy, którzy mają włączyć się w prowadzenie szkoleń dla armii tego kraju wraz z nasilającym się terrorem dżihadystycznym. Misja, jak twierdzi stacja, ma zostać skoordynowana z działaniami amerykańskiej armii, która również w najbliższych dniach planuje skierować do Mozambiku swoje wojska.